O ETS

O europejskim
tygodniu sportu

Europejski Tydzień Sportu to inicjatywa Komisji Europejskiej mającą na celu promować sport i aktywność fizyczną w całej Europie. Projekt został zainaugurowany w 2015 r. w odpowiedzi na narastający kryzys obniżenia aktywności fizycznej w społeczeństwie.
Każdego roku Europejski Tydzień Sportu promuje  zdrowszy styl życia i uświadamia o licznych korzyściach płynących z aktywności wśród milionów ludzi w Europie i poza nią.

Już od pierwszej edycji projektu Polska aktywnie uczestniczy w organizacji wydarzeń związanych z ETS. W spotkaniach organizowanych w całej Polsce przez szkoły, przedszkola czy kluby sportowe co roku bierze udział kilkadziesiąt tysięcy osób. Zwieńczeniem obchodów ETS jest miasteczko sportowe oraz #BeActive Night, które jednoczą ogromną liczbę uczestników w różnorodnych aktywnościach.

Cele i założenia:

  • Promowanie Zdrowego Stylu Życia: Inicjatywa ma na celu zwiększenie świadomości na temat korzyści zdrowotnych wynikających z regularnej aktywności fizycznej.
  • Zwiększenie Udziału w Sporcie: Organizatorzy dążą do zwiększenia liczby osób uprawiających sport i angażujących się w różnorodne formy aktywności fizycznej.
  • Poprawa Dostępu do Infrastruktury Sportowej: Ważnym aspektem jest również poprawa dostępności i jakości infrastruktury sportowej w Europie.
  • Wspieranie Lokalnych i Narodowych Inicjatyw: Europejski Tydzień Sportu wspiera lokalne i narodowe inicjatywy związane z promocją sportu i aktywności fizycznej.

Główne działania:

  • Wydarzenia Sportowe: W ramach kampanii organizowane są różnorodne wydarzenia sportowe, w tym zawody, maratony, turnieje, warsztaty i pokazy sportowe.
  • Dni Otwarte: Kluby sportowe, siłownie, baseny i inne obiekty sportowe oferują dni otwarte, podczas których można bezpłatnie korzystać z ich usług.
  • Kampanie Edukacyjne: Organizowane są również kampanie edukacyjne mające na celu zwiększenie świadomości na temat korzyści zdrowotnych wynikających z aktywności fizycznej.
  • Współpraca z Partnerami: W inicjatywie uczestniczą różnorodne organizacje, w tym szkoły, firmy, organizacje pozarządowe i instytucje publiczne, które wspólnie promują aktywność fizyczną.

Kto może wziąć udział?

Europejski Tydzień Sportu jest wydarzeniem dla każdego – niezależnie od wieku, pochodzenia czy poziomu sprawności!

Kto może dołączyć do ETS?

  • osoby prywatne
  • władze publiczne
  • organizacje sportowe
  • organizacje obywatelskie
  • firmy i instytucje działające w dziedzinie sportu.

Tegoroczna edycja Europejskiego Tygodnia Sportu odbędzie się w dniach od 23 do 30 września 2024 r.
i będzie promować ideę sportu olimpijskiego.

Więcej informacji znajduje się na stronie: https://sport.ec.europa.eu/european-week-of-sport

Ambasadorzy ETS

Maciej Kęsicki

Reprezentant Polski w Para Taekwondo. Posiada czarny pas oraz 1 Dan w tej dyscyplinie. Zdobył tytuł Wice Mistrza Europy w roku 2021, oraz brązowe medale w latach 2022, 2023 oraz 2024. Wywalczył drugie miejsce na turnieju kwalifikacyjnym do Igrzysk Olimpijskich w Paryżu w 2024. Posiadający również wiele sukcesów na arenie międzynarodowej, regularnie uczestnicząc na zawodach Grand Prix w Taekwondo.

Piotr Ilewicz

Siatkarz plażowy, trener. Medalista Pucharu Świata, akademicki mistrz Europy, multimedalista Mistrzostw Polski. Brązowy medalista pucharu Polski. Ekspert i komentator TVP Sport. Organizator campów siatkarskich na kilku kontynentach.

Edyta Litwiniuk

Triathlonistka, była zawodniczka kadry narodowej w lekkiej atletyce. Trenerka: personalna, biegania, fitness, kulturystyki, przygotowania motorycznego. Szkoleniowiec, wykładowca akademicki, ekspertka telewizyjna. Aktywna mama.

Kornel Poźniak

Piłkarz ręczny – bramkarz. Reprezentant Polski – Kadra Narodowa Mężczyzn „B” w piłce ręcznej. Zawodnik drużyny PGE Wybrzeże Gdańsk występującej w najwyższej klasie rozgrywkowej –  ORLEN Superlidze Piłki ręcznej Mężczyzn. W drużynie PGE Wybrzeże Gdańsk występuje od roku 2022, dla której rozegrał dotychczas blisko 60 meczów. W obecnym sezonie podstawowy bramkarz drużyny.